محیط بان

حمله پلنگ به سگهای گله و سگهای روستا ،مشکل قدیمی

نویسنده : امید عزت پور|شماره پیامک ما 3000219008 | تاریخ : 16:41 - ۹۱/۱۰/۲۳


محیط بان - خیلی ها بر این باورند که پلنگ را باید کشت چون به غیر از حمله به گوسفندان به سگهای گله حمله می کند و سرانجام با ضربات مهلک به مرگ میرساند
آری حمله ها با توجه به پزارشات به ثبت رسیده و تحقیقات به عمل آمده درست است به راستی چرا
بگذارید از اینجا شروع کنم بیشتر روستاها در نزدیکی زیستگاهها هستند و در قلمرویی که پلنگ برای خود تعیین می کند آری از کنار روستاها می گذرد .
در زیر برخی از دلایل اصلی حمله پلنگ به احشام و سگهای گله آمده است :
1 - از بین رفتن حیواناتی که از آن تغذیه میکند اعم از گراز و کل و بز و قوچ و میش با شکار بی رویه و کم شدن این حیوانات به نزدیک روستاها می آید و ماشا.. کلی سگ در روستا وجود دارد که از تاریکی شب استفاده می کند و آنها را مورد آسیب قرار می دهد .
2- رهاسازی احشام ( گاو ، اسب و قاطر و الاغ ) در طبیعت از ابتدای صبح تا ابتدای شب که به شخصه بسیار مشاهده کرده ام در این میان گرگ هم بیشترین سود را می برد .
3- معمولا برای یافتن شکار آسان و سیر کردن شکم خود و حتی توله هایش به گله گوسفندان و بزان حمله می کند و در این میان سگهای گله را مزاحم خود می بیند و آنها را از بین می برد.
4- جالب است بدانید که پلنگ نهایتا یک گوسفند بر میدارد و میرود و مثل گرگ نیست که به گله که بزند کلی کشته و مصدوم بجا بگذارد گاهی بعضی از سگهای گله با جرات به دنبال نجات همان یک گوسفند به دنبال پلنگ می روند اما متاسفانه سرنوشت برای آنها بد رقم می خورد و خود نیز کشته می شوند . در تصویر زیر یک نمونه از این سگها را ببینید
دیدن این عکسها برای افرادی زیر 16 سال توصیه نمی شود
یشاپیش از نشان دادن این تصاویر عذر می خواهمدسته بندی : آموزش