محیط بان

متن پیام دکتر معصومه ابتکار به کوهنوردان و طبیعت دوستان حامی کوه شاه کرمان

نویسنده : امید عزت پور|شماره پیامک ما 3000219008 | تاریخ : 14:28 - ۹۲/۰۶/۲۲

بسمه تعالی

متن پیام دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به کوهنوردان و طبیعت دوستان حامی کوه شاه کرمان

حرکت های مدنی و نهادهای غیردولتی قوه محرکه و عامل انگیزش جوامع به شمار می آیند. در موضوعات مهم توسعه مانند محیط زیست نیز که مشارکت مردم راهگشا و تعیین کننده است، نقش این نهادها بسیار ارزشمند بوده و کارآمدی بسزایی دارد    

مطلع شدم که قرار است روز 21 شهریور ماه، جمعی از دلسوزان طبیعت در واکنش به تخریب های صورت گرفته در عرصه های طبیعی و ارتفاعات کوه شاه کرمان (بافت)، اجتماع و نگرانی خود را نسبت به معدن کاوی و جاده سازی در ارتفاعات بیش از 3000 متری پنجمین قله بلند ایران و ریشه کنی درختان ممنوع القطع منطقه در همنوایی با مردم محلی اعلام دارند.

ناگفته پیداست که امروز هیچ یک از ایرانیان عاشق و نگران طبیعت و محیط زیست مخالفتی با توسعه ندارند اما آنچه در سال های اخیر در جریان طرح های اجرایی و عمرانی در محاق قرار گرفت فقدان نگرش توسعه پایدار و عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی در اجرای طرح ها بود. اکنون امید است در دولت تدبیر و امید و با رویکردی که رییس جمهور محترم به مقوله محیط زیست در برنامه هایشان داشتند، توسعه کشور به تدریج در مسیر پایداری قدم بردارد، اگرچه کار در این عرصه با توجه به کاستی ها و تخریب های صورت گرفته بسیار سخت و دشوار است و به راحتی امکان پذیر نیست.

البته آنچه در این افق راهگشا خواهد بود مشارکت متخصصان، صاحبنظران و تشکل های زیست محیطی و اتخاذ راهبردهای اساسی و عملی برای تحقق توسعه پایدار در کشور است. در این میان تشکل های زیست محیطی و رسانه ها بیش از هر زمان دیگری می توانند در جهت اطلاع رسانی سازنده و ایجاد حساسیت در جامعه نسبت به محیط زیست، نقش آفرین باشند تا در آینده نزدیک شاهد روزی باشیم که مطالبات زیست محیطی به مطالبات عمومی جامعه تبدیل شود.

اميدوارم با عزم و جدیت شما فعالان محیط زیست و نیت خیر و قانون مدارانه شما عزیزان بتوانیم گام هایی اساسی برای حفظ طبیعت کشورمان برداریم. سازمان حفاظت محیط زیست دست همه شما دیده بانان طبیعت ایران را به گرمی می فشارد و از ارائه راهکارهای اساسی برای تحقق توسعه پایدار استقبال می کند.

برای همگی شما آرزوي توفيق و سلامت و تلاش هرچه بيشتر دارم.

معصومه ابتکار

21 شهریور 1392


در همین زمینه :

همایش «نجات کوه شاه» در روستای فخرویه بافت برگزار شد


دسته بندی : تخریب ها